Hakkımızda

Çocuklarımız Allah’ın bizlere emanetidir. Bu emaneti korumak, yetiştirmek, onu yaratılışına uygun ve doğasıyla ters düşmeyecek bir biçimde geleceğe hazırlamak yetişkinlerin sorumluluğudur.
 
Bizler Kur’an neslinin inşasını; evrensel barışın, tevhit ve adaletin tanıklığını ve taşıyıcılığını yapmayı hayati bir ideal olarak görüyoruz. Mutluluğu hayatın bugünü ve yarını ile düşünmeliyiz. Bunun içinde Tevhit ve Adaletin yaşamlaştırılması çabalarında Kur’an neslinin inşası önceliğimizdir. Kur’an nesli inşasına çocuklarımızla birlikte katılmalı, hayatı ve alfabeyi çocuklarımızla birlikte okuyabilmeliyiz.
 
Çocuk denildiği zaman zihnimizde saflık, temizlik ve sevimlilik kadar bilgi eksikliği, deneyimsizlik gibi düşünceler de çığrışır. Çocuğun kişiliği, büyük oranda yaşamının ilk yıllarında alacağı eğitim ve öğretimle biçimlenmeye başlar. Çocuğun ilk yılarlındaki çevre ve eğitim ilişkileri ne denli doğru ve kuşatıcı olursa, geleceği de o denli sağlıklı ve güvenli olur.
 
Ne yazık ki günümüzde bir çok alanda olduğu gibi, resmi eğitim kurumlarında da kültürel yozlaşmanın modalaştığı bir süreci yaşıyoruz. Oysa zorunlu olan resmi ve örgün eğitim yanında, alternatif olarak özgür ve yaygın eğitimi de kullanabilmeliyiz.
 
Bizler istiyoruz ki çocuklarımızı eğitmen, öğrenci, veli dayanışması ve sevecen ilişkileri içinde erdemli, tutarlı, dürüst olarak hayata ve insan ilişkilerine sahih bilgilerle yaklaşmasını bilen, idealleri için paylaşımı ilke edinen, yaşı oranında sorumluluk taşıyan kişilikli insanlar olarak yetiştirebilelim. Bu amaçla 2000 yılından bu yana Özgür-Der bünyesinde Özgür Çocuk Kulübü olarak gönüllü rehber öğretmenlerle birlikte yapılandırdığımız çocuk eğitimi çalışmalarımız sürmektedir.
 
Özgür Çocuk Kulübü, derneğimizle ilişkili veya ilgili ailelerin çocuklarıyla önemli deneyimler ve açılımlar yaşadı. Biz Kulüp olarak istiyoruz ki çocuklarımız ergenlik çağına kadar modern cahiliyyenin veya sosyal çürümenin açmazlarına yönelmesinler ve gençlik yıllarına sağlıklı tercihlerle adım atsınlar. İstiyoruz ki çocuklarımız yozlaştırıcı sokak ve tüketim kültürünün kuşatmaları altında çözülmeden oyunun, bilginin, eğitimin, şiirin, sanatın, tiyatronun, sporun, eğlencenin, gezinin ve dostluğun, kısacası “okulun” alternatifiyle tanışsınlar.
 
Ve istiyoruz ki çocuklarımız eğitimde, arkadaşlıkta, sporda ve eğlencede beraberce doğruları öğrenmenin, doğruları paylaşmanın ve doğru olanlarla birlikte olmanın önemini, hazzını ve güzelliğini kavrasınlar.

 

İŞTE Webim