Origami ve Krigami

Origami Nedir?
Kağıdı yalnızca katlayarak kesme, yapıştırma vb. gibi işlemlerden hiçbirine başvurmadan figürler oluşturma sanatına“origami” denir. Origami, en çok Japonya’da gelişmiştir. Bu ülkede hem yüzlerce geleneksel katlama biçimi, hem de bu konuda kapsamlı bir kaynak birikimi oluşmuştur.  Origami ile kuş, hayvan, böcek, çiçek ve insan figürü gibi daha pek çok nesne oluşturulabilir. Bazen hayvanların hoş hareketler yapabilecek gibi biçimlendirildiği de olur. Bunlar arasında en çok bilinen kuyruğu çekildiğinde kanatlarını çırpan tavus kuşu ile arkasına hafifçe vurulduğunda zıplayan kurbağadır. Tokyolu Yoşizva Akira, Modern Origami sanatının en başarılı ustalarından biri olarak kabul edilir. Akira’nın Origami üzerine çeşitli kitapları vardır.

Kirigami, bir origami türüdür. Farkı ise kağıt kesme ve birbirine ekleme vardır. Japonca Kiru kesme anlamında bir fiildir,  kami ise kağıt anlamına gelir. Kirigami genelde katlanmış bir temelle başlar daha sonra bu temel kesilir, açılır ve düzleştirilir. Bu sistemle kar taneleri, yıldızlar, süslemeler ve çiçekler yapılabilir.

Kağıt Katlamanın Bazı Matematiksel Yönleri
Kağıt katlarken, doğal olarak bir çok geometrik kavram ortaya çıkar. Bunlardan bazıları şunlardır: Kare, Dikdörtgen, Dik Üçgen, Eşleşim, Köşegen, Orta Nokta, Kiriş, Alan, Yamuk, Orta Dikme, Pisagor Teoremi, Geometri ve Cebir ile ilgili kavramlar...

 

ori
ori2
ori3

 

İŞTE Webim